W Polsce zwolnienie z opłacania podatku VAT można uzyskać wyłącznie w niektórych przypadkach. Mowa tutaj o przedsiębiorcach, którzy nie działają w branżach szczególnie podatnych na wyłudzenia bądź których dochody nie przekraczają pewnej ustawowej kwoty. Niemniej jednak i oni mogą zdecydować się zostać vatowcem. Co to znaczy być vatowcem i kiedy staje się to opłacalne?
Co to znaczy być vatowcem?
Vatowiec to przedsiębiorca, który zarejestruje się jako czynny podatnik VAT, a następnie będzie odprowadzał podatek w systemie kwartalnym bądź miesięcznym. Z odprowadzaniem podatku wiąże się też konieczność składania deklaracji do właściwego urzędu skarbowego. Vatowiec wystawia faktury VAT, na których obok kwoty netto znajduje się kwota podatku VAT oraz suma obu, czyli kwota brutto. Co istotne, na mocy obowiązujących przepisów. vatowcem może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej.
Bycie vatowcem wady i zalety
Być vatowcem czy nie – to pytanie zadaje sobie większość początkujących przedsiębiorców. Warto mieć świadomość, że na czynnych podatnikach VAT ciążą dodatkowe obowiązki, na przykład w zakresie:
- obliczania wysokości podatku do odprowadzenia bądź odliczenia w kolejnych okresach,
- sporządzania i wysyłania bieżących deklaracji,
- sporządzania i wysyłania plików JPK,
- odbywania różnego typu kontroli prowadzonych przez urzędników.
Tego rodzaju zobowiązania z pewnością można uznać za wady, jednak bycie vatowcem ma też sporo zalet. Umożliwia odliczanie podatku VAT, który musimy zapłacić, nabywając towary lub usługi od czynnego podatnika. Niektórzy przedsiębiorcy właśnie z tego powodu o wiele chętniej nawiązują współpracę z vatowcami. Najczęściej w przypadku, gdy przeprowadzamy transakcje głównie z innymi firmami, bycie vatowcem staje się zwyczajnie opłacalne.
Kiedy opłaca się być vatowcem?
Wiadomo już, jakie są wady i zalety bycia vatowcem, zatem pora zastanowić się, kiedy opłaca się być vatowcem i jakie korzyści się z tym wiążą? Tutaj warto zwrócić uwagę na jedną kwestię – niektórzy przedsiębiorcy nie mają możliwości wyboru, czy zostaną czynniki podatnikami VAT, czy też nie. Prawo zobowiązuje ich bowiem do rejestracji do celów podatku VAT i wszystkiego, co z tym faktem związane. Niemniej jednak niektórzy mogą zdecydować, czy będą opłacać ten podatek, czy też nie. Jak wspomniano, przedsiębiorcy, którzy handlują głównie z innymi przedsiębiorcami, zazwyczaj decydują się opłacać VAT. Dzięki temu są bardziej konkurencyjni i łatwiej znajdują kontrahentów. Tymczasem osoby, które prowadzą działalność głównie na rzecz osób fizycznych, najczęściej rezygnują z wchodzenia w rolę płatnika VAT. Pozwala im to zaproponować klientom niższe ceny, co – jak wiadomo – spotyka się z uznaniem. W rzeczywistości każdy przedsiębiorca musi więc sam ocenić, czy bycie podatnikiem podatku VAT będzie dla niego opłacalne. Każdy przypadek jest bowiem zupełnie inny, jednak warto pamiętać, że choć podatek VAT nie kojarzy się nam z niczym pozytywnym, to nie zawsze należy rozpatrywać go wyłącznie w kontekście dodatkowego obciążenia.
Kiedy opłaca się przejść na B2B?
Model współpracy B2B, a więc pomiędzy dwoma przedsiębiorcami, zyskuje coraz większą popularność. Kiedy opłaca się przejść na B2B? Należy mieć świadomość, że nigdy nie rozpatruje się tego w kontekście podatku VAT. Jest on niejako skutkiem ubocznym prowadzenia działalności gospodarczej, a nie jego głównym celem czy obciążeniem podatnika. Przejście na B2B tak naprawdę uwarunkowane jest dochodami, jakie osiąga dana osoba. Zakładając firmę, wybiera ona optymalizację podatkową, czyli formę opodatkowania najkorzystniejszą dla siebie. W niektórych przypadkach musi zostać płatnikiem podatku VAT, na przykład jeśli świadczy usługi doradcze. Choć podatku tego nie traktuje się jako kosztu, to jednak warto wziąć go pod uwagę, przygotowując konkretny biznesplan. To, czy przejście na B2B będzie w naszym przypadku opłacalne, zależy w dużej mierze od dochodów, jakie osiągamy, a także od tego, czym właściwie mielibyśmy się zajmować, prowadząc działalność gospodarczą.
To w końcu być vatowcem czy nie?
Bycie vatowcem to dla niektórych przedsiębiorców obowiązek, dla innych natomiast prawo. Warto uświadomić sobie, że płatnikiem VAT można zostać w każdym momencie – wystarczy tylko zarejestrować się do celów podatku VAT. Niemniej jednak rezygnacja z opłacania podatku VAT nie jest już taka prosta. Decyzję powinniśmy więc podjąć świadomie. Rekomenduje się, aby przedsiębiorcy handlujący głównie z innymi przedsiębiorcami rozważyli rejestrację do celów VAT. Natomiast w przypadku przedsiębiorców świadczących usługi bądź sprzedających towary na rzecz osób prywatnych, najczęściej takie rozwiązanie nie będzie korzystne. Wiele zależy jednak od indywidualnej sytuacji danego podatnika, branży w jakiej działa czy kosztów, jakie generuje jego firma. Warto przygotować swego rodzaju symulację, na podstawie której będzie można odpowiedzieć na pytanie, jak zostanie płatnikiem VAT wpłynie na nasz biznes.