Prowadzenie działalności gospodarczej stanowi nie tylko alternatywę dla etatu, lecz również sposób na zwiększenie miesięcznych dochodów. Należy jednak uważnie wybierać kierunek, tak aby trafić w niszę rynkową, pozyskując jednocześnie klientów. Jaki biznes opłaca się otworzyć?
Czego w Polsce brakuje i na czym można zarobić?
Najlepsze pomysły na biznes w kontekście tego, czego w Polsce brakuje i na czym można zarobić, najlepiej czerpać z zagranicy. Warto przyjrzeć się działalnościom, które generują tam stosunkowo wysokie dochody, lecz jednocześnie zwróćmy też uwagę na to, kto jest odbiorcą tego typu towarów i usług. W każdym kraju zauważalna jest nieco inna mentalność konsumencka, a więc tendencja społeczeństwa do zakupu konkretnych dóbr. Mało popularne, lecz pożądane przez klientów są usługi mobilnych fryzjerów i kosmetyczek. Mobilna pralnia także ma szansę na pozyskanie klientów. Coraz częściej poszukiwane są nianie, które zaopiekują się dziećmi w czasie dużych imprez rodzinnych, na przykład wesel czy rocznic. Pożądani są też animatorzy czasu wolnego podczas różnego typu kinderbalów. Usługi, których nie ma w Polsce bądź które spotykane są bardzo rzadko, to także:
- spersonalizowane rękodzieło, a więc wykonywanie portfeli, kartek czy albumów z dedykacją (ręcznie),
- projektowanie ubrań i szycie ich na zamówienie,
- tworzenie kompozycji kwiatowych z roślin ogrodowych,
- projektowanie placów zabaw i innych przestrzeni dla dzieci.
Jaki biznes opłaca się otworzyć?
Obecnie trudno w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie, jaki biznes opłaca się otworzyć. Rynek jest bowiem tak zróżnicowany i zmienia się w tak dynamicznym tempie, że dzisiejsze rekomendacje za kilka miesięcy mogą być już nieaktualne. Chcąc prowadzić własną firmę, należy przede wszystkim zastanowić się, na jaką skalę chcemy działać. Czy interesuje nas wyłącznie rynek lokalny, a może chcielibyśmy sprzedawać produkty w sklepie internetowym, pozyskując klientów z całego kraju? Na początek trzeba więc zbadać tendencje rynkowe oraz zapotrzebowanie na danego rodzaju produkt czy usługę. Czasami wystarczy przeprowadzić badania lokalne, a więc zapytać osoby z otoczenia, jakich dokładnie usług czy produktów im brakuje. Uważniejsi obserwatorzy sami dostrzegają potrzeby społeczeństwa, skupiając się jednocześnie na tym, co może okazać się dla nich dochodowe.
Pomysły na mały biznes
Jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy bądź dysponując jedynie niewielkim kapitałem na start? Kluczem do sukcesu jest tutaj pomysłowość – czasami naprawdę nie trzeba wiele, aby zacząć. Dobre pomysły na mały biznes to na przykład:
- firma sprzątająca lokale użytkowe, firmowe oraz prywatne,
- mini studio fotograficzne czy filmowe,
- organizacja ślubów, wesel czy innego rodzaju imprez,
- mobilne usługi florystyczne,
- mobilne usługi kosmetyczne,
- sprzedaż naturalnych kosmetyków.
Warto też zastanowić się nad otwarciem firmy, która będzie świadczyć usługi z zakresu opieki nad dziećmi, osobami niepełnosprawnymi czy starszymi. Wiele ośrodków proponuje tego typu rozwiązania, jednak mało popularne są usługi mobilne wykwalifikowanych opiekunów.
Jaki biznes otworzyć w 2023 roku?
Rok 2023 najprawdopodobniej przywita nas wysokimi cenami oraz ograniczeniem popytu konsumpcyjnego, dlatego należy dobrze zastanowić się nad tym, w jaki dokładnie biznes zainwestować. Weźmy pod uwagę długofalowe potrzeby społeczeństwa. Niektóre mają bowiem charakter sezonowy, wynikają one na przykład z chwilowo obowiązujących trendów. Tymczasem zdrowie, edukacja, opieka, uroda – to wszystko można uznać za stałe, dlatego w tych branżach otwarcie biznesu w 2023 zdecydowanie jest opłacalne. Wykonywanie poszczególnych zadań może wymagać posiadania dodatkowych uprawnień czy umiejętności (na przykład świadczenie usług rehabilitacyjnych czy pielęgniarskich w domu pacjenta), jednak dobrym rozwiązaniem jest też nawiązanie współpracy ze specjalistą i skupienie się na pozyskiwaniu klientów. Zanim otworzymy firmę, warto więc dobrze przemyśleć jej koncepcję oraz stworzyć dobry biznesplan.